MENU

Bu blogdaki diğer yazılar

Suni Tohumlama Nedir ?

24.12.2021

SUNİ TOHUMLAMA NEDİR ?

Uygun metod ve teknikler ile erkekten alınan spermanın dişi genital organına aktarılması işlemine denir. 

Spermayı aktarmak için Pistole olarak tabir edilen teknik alet kullanılmaktadır. 

Suni Tohumlama Pistolesi ve Kılıfı

 

SUNİ TOHUMLAMANIN TARİHÇESİ

Suni tohumlama, tüm hayvan ırkları arasında süt ve besi sığırcılığı başta olmak
üzere üstün genetik aktarımın sağlanabilmesi ve istenilen yönde geliştirilmiş ırkların ıslahı için geliştirilmiş en çok kullanılan ve en etkili tekniklerden biridir.

Özellikle süt işletmeciliklerinde verimi arttırmak amacıyla tercih edilmektedir.

Ülkemizde suni tohumlama uygulamaları üzerine çalışmalar 1930 yılında başlamıştır. Özellikle hayvancılığın yoğun yapıldığı bölgelerden biri olan Balıkesir ve Bursa illeri civarında Karacabey Esmeri Sığır Irkı ve Karacabey Merinosu Koyun Irkı elde edilmiştir.  

Başarı sağlanarak yapılan çalışmalar sonucunda 1985 yılında özel sektöre suni tohumlama yapma yetkisi verilmiştir. Bu sayede suni tohumlama daha geniş bölgelerde kullanılarak bugüne kadar gelmiştir. 

Ülke hayvancılığının geliştirilmesi amacıyla suni tohumlama uygulamaları devlet tarafından destek görmüş, gerekli alet ve ekipman desteği yanında buzağı destekleri de verilmiştir. 

Suni Tohumlama Uygulamalarının Yararları

  1. Suni tohumlama uygulamaları sayesinde yüksek verimli boğaların özellikleri kullanılarak düşük verimli hayvanların ıslahı sağlanmış, öte yandan pek çok bulaşıcı hastalığında önüne geçilmiştir.
  2. Suni tohumlamanın ıslah haricinde kullanılmasının en önemli nedenlerinden biride bulaşıcı hastalıklardan ari ırklar elde ederek, sağlıklı sürüler oluşturmaktır.
  3. Sürülerde damızlık boğa bulundurmak oldukça masraflı olabilmektedir. Ancak suni tohumlama uygulamaları sayesinde ekonomik olarak (bakım-besleme, hastalık- Veteriner hizmeti ücretleri vs.) tasarruf sağlanır.
  4. Sürü yönetimi daha kolay olur. Kızgınlık zamanlarının sürü bazında aynı zamana toplanması amacıyla senkronizasyon yöntemleri kullanılarak toplu tohumlama işlemleri ile sürülerde aynı anda gebelik sağlanır. Bu sayede zaman ve iş gücünden tasarruf sağlanır.

 

 

Doğagen © 2021 All Rights Reserved